Menu
×
Wybierz kategorię
Materiały budowlane

Przygotowanie działki przed budową domu - co musisz wiedzieć?

Własny dom, położony w malowniczej okolicy, to marzenie wielu z nas. Zakup działki to pierwszy krok do jego realizacji. Aby jednak budowa domu mogła się rozpocząć, konieczne jest odpowiednie przygotowanie całego terenu. Podpowiadamy o czym musisz pamiętać, by móc rozpocząć realizację tak istotnej dla siebie inwestycji.

Wyznaczenie granic działki

Po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu na danym terenie, należy wyznaczyć dokładne granice działki. Zajmuje się tym geodeta, który korzystając z projektu domu, map geodezyjnych oraz planów zagospodarowania przestrzennego, wyznacza nie tylko granice działki, ale również miejsce, w którym ma zostać wybudowany dom. Podczas tego procesu warto skontaktować się z właścicielami sąsiednich terenów, by uzgodnić kwestie dotyczące ogrodzenia naszej posesji – zdarza się bowiem, że nawet działanie zgodne z prawem i przyjętymi normami może spowodować niezadowolenie sąsiadów, a przecież nikt nie chce mieć ich za wrogów jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego domu. Lepiej wszystko zawczasu załatwić polubownie.

Prąd i woda

Bez dostępu do prądu i wody trudno jest prowadzić prace budowlane. Dlatego też już na tym etapie warto zadbać o doprowadzenie energii elektrycznej oraz sieci wodociągowej. W tym należy udać się z projektem domu do zakładu energetycznego oraz wodociągowego. W zależności od tego, jak wygląda sytuacja w danym terenie, możemy otrzymać zgodę na wykonanie prowizorycznych przyłączeń lub takich, które na stałe będą doprowadzać do naszego domu wodę. W przypadku prądu najczęściej zakład energetyczny decyduje się na wykonanie tymczasowego przyłącza od najbliższego słupa energetycznego.

Przygotowanie gruntu pod budowę

Jeśli zależy nam na tym, by prace budowlane odbywały się szybko i sprawnie, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie gruntu pod budowę. Oznacza to, że należy nie tylko wykarczować wszystkie krzewy oraz usunąć chwasty, ale również zadbać o to, by teren działki był wyrównany. Warto również zdecydować się na przeprowadzenie badania nośności gruntu, które podpowie nam jakie rozwiązania mogą zostać użyte w trakcie budowy domu, bez ryzyka osunięcia czy zapadnięcia się podłoża.

Sprawy organizacyjne

Ostatni krok przed rozpoczęciem budowy domu to zapewnienie dobrej organizacji na placu budowy. Przede wszystkim zadbajmy o to, by pojawiła się tam wymagana przepisami prawa tablica informacyjna. Poza tym, osoby, które będą pracowały na budowie, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Warto więc pomyśleć o postawieniu wiaty lub baraku oraz popularnego toi-toia. Przepisy wymagają bowiem zapewnienia robotnikom pomieszczenia socjalnego oraz dostępu do toalety. 

Powiązane produkty...
  • Zapisz się do newslettera

    Social media:
    © 2019 Adare All Rights Reserved