Menu
×
Wybierz kategorię
Materiały budowlane

Jak zlikwidować pęknięcia na suficie podwieszanym?

Wiele osób decyduje się na stworzenie w swoim domu sufitu podwieszanego, który oprócz funkcji dekoracyjnej, daje szereg możliwości użytkowych. Stelaż sufitu pozwala na optyczne podwyższenie lub obniżenie pomieszczenia. Umożliwia też izolację akustyczną na różnych piętrach, ukrycie elementów klimatyzacji bądź instalacji, a także stworzenie dodatkowego źródła światła. Niestety montaż sufitu wiąże się również z nieprzyjemnościami, takimi jak nieestetyczne pęknięcia. W jaki sposób można je zlikwidować?

Przyczyny pęknięć

Sufity podwieszane przeważnie wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych, które opiera się na aluminiowej konstrukcji, przymocowywanej, w większości przypadków, za pomocą specjalnych wieszaków. Wykonanie sufitu podwieszanego można zostawić fachowcom albo też pokusić się o samodzielny montaż. Jeśli wybierzemy własnoręczne stworzenie konstrukcji, musimy upewnić się, że dysponujemy dużą ilością wolnego czasu. Do pracy powinniśmy też odpowiednio się przygotować, czyli poszerzyć wiedzę, zadbać o niezbędne narzędzia i wybrać optymalne warunki. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura mogą wpłynąć na jakość montażu.

Jeśli jednak nie czujemy się gotowi do samodzielnego zaprojektowania i wykonania sufitu podwieszanego, skorzystajmy z usług profesjonalnej ekipy budowlanej, remontowej czy wykończeniowej. Niepoprawny montaż to jedna z najczęstszych przyczyn pojawiania się na sufitach pęknięć. Błędy podczas tworzenia stelażu, mocowania płyt i wieszaków mogą ponadto powodować liczne odkształcenia. Powodem pęknięć często stają się również materiały o słabej jakości, na przykład klej, który po krótkim upływie czasu traci swoje właściwości. Część fachowców zwraca także uwagę na proces osiadania materiałów, który w bezpośredni sposób prowadzi do pęknięć płyt.  

Możliwości naprawy i likwidacji pęknięć

Ciężko jest ustalić jedyne źródło powstawania pęknięć. Możliwości jest naprawdę wiele, a niewłaściwy montaż, pośpiech, wyroby o niskiej jakości, czy też proces osiadania materiałów to tylko niektóre prawdopodobne przyczyny. Niezależnie od tego, co doprowadziło do pogorszenia wyglądu sufitu, musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Oprócz walorów estetycznych, liczy się przecież bezpieczeństwo naszych bliskich. Pierwszym krokiem jest próba kontaktu z obsługą producenta płyt, który za pośrednictwem swojego przedstawiciela, powinien poinstruować nas, czy pęknięcia wymagają drobnej naprawy, czy też są na tyle duże i poważne, że konieczna będzie interwencja w całą konstrukcję.

Jeśli możemy naprawić pęknięcia bez rozbiórki i ponownego montażu całego sufitu, możemy zdecydować się na zastosowanie tapety flizelinowej, wykonanej z włókna szklanego, która pozwala na ukrycie wszelkich rys i pęknięć, pozostawiając gładką i pozbawioną nierówności powierzchnię. Tapetę możemy bez obaw pomalować na wybrany kolor. Drugim rozwiązaniem jest ponowne spoinowanie płyt, czyli usunięcie warstw zaprawy i taśmy, a następnie oczyszczenie widocznej szczeliny, wypełnienie jej i zaszpachlowanie. Niektórzy decydują się na uzupełnianie powstałych przestrzeni za pomocą masy akrylowej, jednak ta metoda wymaga dużej precyzji i szybkości.

Materiały i akcesoria do sufitów podwieszanych na adare.pl

Podwieszane sufity to praktyczne i efektowne rozwiązania. Czasami jednak zdarza się, że między płytami tworzą się pęknięcia, które w znaczący sposób pogarszają prezencję sufitów, a w skrajnych przypadkach mogą zagrażać bezpieczeństwu domowników.

Powiązane produkty...
  • Zapisz się do newslettera

    Social media:
    © 2019 Adare All Rights Reserved