Menu
×
Wybierz kategorię
Materiały budowlane

Jak usunąć silikon i wykonać nowe silikonowanie w łazience

Łazienka to miejsce, gdzie silikon używany jest w wielu zakamarkach. Naturalnym jest, że w trakcie użytkowania pomieszczenia w normalny sposób, silikon się zabrudzi. W prosty sposób można pozbyć się zanieczyszczeń - na rynku dostępne są środki czyszczące, przeznaczone specjalnie do fug silikonowych. Niestety, bardzo często poza brudem osadza się na nich także pleśń. Poza oczywistym złym wpływem na nasze zdrowie, fuga wygląda wtedy bardzo nieestetycznie. Oczyszczanie z takiej narośli jest praktycznie niemożliwe, dlatego w takim momencie najczęściej usuwa się stary silikon i nakłada nowy.

Jak usunąć stary silikon - tradycyjnie?

Popularną metodą jest usuwanie silikonu przy pomocy nożyka, odcinając go fragment po fragmencie. Taki rodzaj pracy wymaga bardzo dużej precyzji i staranności - silikon przytwierdzony jest szczelnie do ściany, a jego odcinanie może wiązać się z zarysowaniem płytek ceramicznych lub emalii brodzika albo umywalki.

Specjalny środek do usuwania silikonu

Prostszym, mniej czasochłonnym i prawdopodobnie skuteczniejszym rozwiązaniem jest użycie specjalnych do tego celu preparatów, oferowanych przez producentów silikonów. Opakowanie zawiera zazwyczaj dodatkowo pędzelek i szpatułkę, mające ułatwić nakładanie, a później usuwanie preparatu. Preferowany przez producenta sposób użycia, uwzględnia zastosowanie warstwy dwukrotnie grubszej niż warstwą silikonu. Dobrą praktyką w związku z tym jest usunięcie możliwie dużej warstwy z wierzchu (dzięki czemu można zaoszczędzić znaczną ilość preparatu). Po czasie określonym przez producenta, środek usuwa się wraz z silikonem przy pomocy szpatułki. Resztki można wytrzeć gąbką lub ręcznikiem. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest poprawiona przyczepność pod nowo nakładany silikon. Podkład jest wyczyszczony, odtłuszczony i gotowy do ponownego uszczelniania.

Jak nałożyć nowy silikon?

Pierwszym i bardzo istotnym krokiem, jest wybranie odpowiedniego rodzaju silikonu w zależności od materiału, na jakim ma być zastosowany i warunków, jakie będą panowały w danym pomieszczeniu. Istnieje podział na silikony kwaśne i neutralne oraz na silikony sanitarne, silikony szklarskie czy silikony do tworzyw sztucznych. Przed przystąpieniem do pracy dobrze jest nakleić taśmę malarską w miejscach zagrożonych zabrudzeniem. Następnie (po zdjęciu nakrętki z pojemnika) należy przyciąć końcówkę tuby, nałożyć nakrętkę i wyciąć jeszcze raz końcówkę tuby pod takim kątem, aby wielkość otworu była taka sama jak w szczelinie, w której znajdzie się silikon. Całe opakowanie montujemy na pistolet dozujący i równomiernie rozprowadzamy preparat na docelowym miejscu (z lekkim nadmiarem masy). Kiedy jest już nałożony, wygładzamy fugę palcem zwilżonym w wodzie z mydłem. Można też zrobić to przy pomocy specjalnej szpachelki w taki sposób, aby woda nie miała miejsc, gdzie mogłaby się zebrać i obniżyć wartość fugi. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o wczesnym zdjęciu taśmy ochronnej - zrobienie tego dopiero po utwardzeniu silikonu, najprawdopodobniej uszkodzi go i rozszczelni.

Powiązane produkty...
  • Zapisz się do newslettera

    Social media:
    © 2019 Adare All Rights Reserved