Menu
×
Wybierz kategorię
Materiały budowlane

Jak pielęgnować parapet?

To element wykończenia, który często uważany jest za mało istotny i nieodgrywający większej roli. Rzeczywistość weryfikuje ten pogląd - parapet w dużym stopniu wpływa na estetykę całego pomieszczenia. Stanowi estetyczne wykończenie otworu okiennego, pełni funkcję ochronną dla ścian, zabezpieczając je przed zawilgoceniem (przykładowo przez wodę rozlaną podczas podlewania kwiatów). Parapet doskonale sprawdza się jako jeden z czynników wspomagających efektywne ogrzewanie budynku - umieszczony między oknem a kaloryferem, stanowi idealne naprowadzanie rozgrzanego powietrza w stronę pokoju oraz barierę dla unoszącego się z grzejnika kurzu. Warto jest zatem zadać sobie pytanie - jak pielęgnować parapet, jako jeden z ważniejszych elementów wykończenia?

Dobry montaż to podstawa

Aby parapet odpowiednio spełniał swoje funkcje, dobrze, aby był wysunięty minimalnie pięć centymetrów poza lico ściany. Dla domowników będzie wygodniej, jeżeli będzie znacznie głębszy - może wtedy służyć jako półka przeznaczona do eksponowania dekoracji lub dla domowych roślin doniczkowych, potrzebujących światła słonecznego. Warto zwrócić uwagę na staranne wykończenie styków między parapetem, a ścianą i ramą okienną. To miejsca, gdzie może gromadzić się woda. Materiał, z jakiego parapet jest wykonany, również rzutuje na to, w jaki sposób zostanie zamontowany i jak będzie trzeba go później pielęgnować. Najczęstszymi wyborami są parapety drewniane lub wykonane z kamienia albo tworzywa sztucznego.

Drewniany parapet

Dla drewnianych parapetów najważniejsze jest, aby dobrze je zabezpieczyć przed naruszeniem wierzchniej warstwy, która chroni przed wilgocią. Gotowy element powinien być zaimpregnowany, wspomagając tym samym zabezpieczenie przed dostaniem się wody do wnętrza. Czyszczenie jego powierzchni powinno odbywać się przy użyciu delikatnej szmatki lub gąbki i specjalnego preparatu do czyszczenia, zawierającego wosk do drewna. Użycie druciaka lub szorstkiej gąbki może wiązać się z przypadkowym zadrapaniem wierzchniej warstwy i dostaniem się wody pod lakier, co niszczy drewno.

Parapet z kamienia

Mimo oczywistej trwałości parapetów z kamienia, warto o nie dbać, aby zawsze zachowywały swój piękny wygląd. Mogą służyć nie tylko jako element funkcjonalny, ale również jako ozdoba. Warto regularnie przecierać je ściereczką zwilżoną czystą wodą, bez dodatków detergentów. Żeby zachować nieskazitelny wygląd parapetu, warto woskować kamień wewnątrz budynku średnio co pół roku, a na zewnątrz zdecydowanie częściej. W tym celu należy używać środków o neutralnym pH - wosk naturalny lub silikon przeznaczone do konserwacji i zabezpieczania parapetów kamiennych. Stanowczo odradza się stosowanie środków z gatunku “kamień i rdza” - powierzchnia parapetu po użyciu zmieni swoją strukturę, stanie się matowa i pojawią się na niej rysy. Warto również stosować impregnację kamienia. Takie zabiegi uodparniają parapet na działania aktywnych pigmentów. Środki do tego celu bez problemu można nabyć w sklepach budowlanych.

Podsumowanie

Parapety ze sztucznych tworzyw wymagają znacznie mniejszej pielęgnacji niż naturalne odpowiedniki. Drewno lub kamień zachowują jednak dłużej swoje znakomite właściwości - w tym wizualne walory. Trudno byłoby jednoznacznie stwierdzić, który surowiec lepiej nadaje się do parapetu - wszystko zależy od gustu i potrzeb mieszkańców.

Zapisz się do newslettera

Social media:
© 2019 Adare All Rights Reserved